Nicor Lighting DLG2-10-120-3K-BK 2 in. LED Gimbal Downlight; Black - 3000K
Mfr # DLG2-10-120-3K-BK
Zoro # G503719253
Specifications
Product Information
Description
NICOR’s D-Series luminaries offer a comprehensive family of LED downlight fixtures that complement one another no matter your design space needs. The new 2" family packs a punch with its small, elegant design along with its high lumen output. Not only does this family work perfect for accent and task lighting, but the lighting output allows you to bring general ambient lighting into a space with a very small, architectural exposure. From LED color rendering and trim finishes to fixture performance, this series is a perfect choice for commercial, retail, institutional, and residential applications.
Features- IMPORTANT - Requires NICOR 2-inch Recessed Housing
- For IC-Rated, Airtight, New Construction Housings, use NICOR Model 12200A-LED
- For Non-IC Rated, New Construction Housings, use NICOR Model 12201-LED
- For Remodel Housings, use NICOR Model 12202R-LED
- Dimmable to less than 10%
- The rotating LED light adjusts up to 30° to provide a lighting scheme
- Energy Star Rated, Uses less than 10 Watts
- Lifetime Rated at over 35,000 hours
- Produces 700 Lumens at 92.4 CRI with an R9 rating over 50
- Uses a Total Internal Reflection (TIR) Lens to magnify brightness
- Color: Black
- Size: 2"
- Finish: Powder Coat
- Primary Piece Material: Cast Aluminum
- Secondary Piece Material: Polystyrene
- Usage: Residential
- Certification: UL/CUL
- Energy Star: Yes
- Voltage: 120V
- Wattage: 8.57W
- Lumens Actual: 699.8
- Wattage Equivalent: 60W
- Dimmable: Yes
- Light Source: LED
- Color Temperature: 3000K
- CRI: 92.4
- Bulbs Included: Yes
- Recommended Bulb Type: LED
- Adapter & Bulb Base: Ideal
- Warranty: 5 Year
- Dimension: 3.25" W x 3.25" L x 1.75" D