  • Mfr # SFW20X15FS116
  • Zoro # G1353213
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Dia.
1 1/4 in
Material
Carbon Steel
Dimension L
15
Dia. Tolerance Min.
1.249 in
Type
Both Ends Threaded Shaft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SFW20X15FS116
Shaft Dia.
1 1/4 in
Length
15 in
Dimension L
15
Dia. Tolerance Min.
1.249 in
Mounting End Dia. (In.)
0.75 in
Dia. Tolerance Max.
1.2497 in
Dimension M
3/4-10
Dimension F
1.5 in
Dimension P
0.75 in
Thread Length (In.)
0.94 in
Thread Size
1/2-13
Dimension G
Travel Length (In.)
12 in
End Thread Length
0.94 in
Diameter Tolerance - Minimum
1.249 in
Diameter Tolerance - Maximum
1.25 in
Diameter
End Thread Diameter
0.75 in
Overall Length
15 in
Material
Carbon Steel
Type
Both Ends Threaded Shaft
Min. Surface Hardness
60 RC
Temp. Range (F)
230 Degrees F
End Type
Both Ends Threaded
Operating Temperature - Maximum
230 Degrees F
Surface Hardness - Minimum
60 HRC
Series
SFW
Description
Linear Shaft, System of Measurement Inch, Diameter 1 1/4 in, Shaft Type Both Ends Threaded Shaft, End Type Both Ends Threaded, Core Type Solid, Overall Length 15 in, Surface Hardness - Minimum 60 HRC, Material Carbon Steel, End Thread Size 3/4-10, Mounting Hole Thread Size Not Applicable, Diameter Tolerance - Minimum 1.249 in, Diameter Tolerance - Maximum 1.25 in, Mounting Hole Center to Center Not Applicable, Mounting Hole Center to Shaft End Not Applicable, End Thread Length 0.94 in