  • Mfr # SFW16X8.5FS116
  • Zoro # G0704471
Shaft Dia.
1 in
Type
Both Ends Threaded Shaft
Dimension P
0.625 in
Travel Length (In.)
6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SFW16X8.5FS116
Shaft Dia.
1 in
Length
8 1/2 in
Dimension P
0.625 in
Travel Length (In.)
6 in
Dia. Tolerance Min.
0.9992 in
Dimension L
8.5
Thread Size
3/8-16
Dimension G
6.000
Dimension F
1.25 in
Thread Length (In.)
0.78 in
Dimension M
Dia. Tolerance Max.
0.9997 in
Mounting End Dia. (In.)
0.625 in
End Thread Diameter
0.625 in
Overall Length
8.5 in
Diameter
1 in
Diameter Tolerance - Maximum
1 in
Diameter Tolerance - Minimum
0.999 in
End Thread Length
0.78 in
Type
Both Ends Threaded Shaft
End Type
Both Ends Threaded
Description
Linear Shaft, System of Measurement Inch, Diameter 1 in, Shaft Type Both Ends Threaded Shaft, End Type Both Ends Threaded, Core Type Solid, Overall Length 8.5 in, Surface Hardness - Minimum 60 HRC, Material Carbon Steel, End Thread Size 5/8-11, Mounting Hole Thread Size Not Applicable, Diameter Tolerance - Minimum 0.999 in, Diameter Tolerance - Maximum 1 in, Mounting Hole Center to Center Not Applicable, Mounting Hole Center to Shaft End Not Applicable, End Thread Length 0.78 in