  • Mfr # SFW12X12FS103
  • Zoro # G0546497
/ea
Key Features
Shaft Dia.
3/4 in
Material
Carbon Steel
Thread Length (In.)
0.625 in
Dimension L
12
For Use With
Slide/Sleeve Bearing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SFW12X12FS103
Country of Origin
Japan
Dimensions
Shaft Dia.
3/4 in
Length
12 in
Thread Length (In.)
0.625 in
Dimension L
12
Dia. Tolerance Max.
0.7497 in
Mounting End Dia. (In.)
0.75 in
Dimension M
5/16-18
Dia. Tolerance Min.
0.7492 in
Travel Length (In.)
12 in
Thread Size
5/16"-18
Dimension B
0.625 in
Diameter Tolerance Class
g6
End Thread Diameter
0.3125 in
Diameter Tolerance - Maximum
0.75 in
Diameter Tolerance - Minimum
0.749 in
Overall Length
12 in
Diameter
End Thread Length
0.625 in
End Thread Size
Details
Item
Linear Shaft
Material
Carbon Steel
For Use With
Slide/Sleeve Bearing
Temp. Range (F)
230 Degrees F
Type
Both Ends Tapped Shaft
Min. Surface Hardness
60 RC
System of Measurement
Inch
Surface Roughness
16 uin
Tolerance Class
g6
End Type
Both Ends Tapped
Roughness
0.4 um Ra
Shaft Type
Both Ends Tapped Shaft
Surface Hardness - Minimum
60 HRC
Core Type
Solid
Series
SFW
Operating Temperature - Maximum
230 Degrees F
Description
Linear Shaft, System of Measurement Inch, Diameter 3/4 in, Shaft Type Both Ends Tapped Shaft, End Type Both Ends Tapped, Core Type Solid, Overall Length 12 in, Surface Hardness - Minimum 60 HRC, Material Carbon Steel, End Thread Size 5/16-18, Mounting Hole Thread Size Not Applicable, Diameter Tolerance - Minimum 0.749 in, Diameter Tolerance - Maximum 0.75 in, Mounting Hole Center to Center Not Applicable, Mounting Hole Center to Shaft End Not Applicable, End Thread Length 0.625 in