  • Mfr # EX9C400E22T
  • Zoro # G822705081
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
EX9C400E22T
Description
Contactor - NOARK (Ex9C series) - 3-poles (3P; 3NO) - 400A (380/400Vac; AC-3) rated current - 408-528Vac (480Vac nom.; 50/60Hz; 0.85...1.1 x Uc) / 408-528Vdc (480Vdc nom.; 0.85...1.1 x Uc) coil - 2NO+2NC aux. contact - Screw connection - 220kW (380/400Vac; AC-3) / 300HP (440-480Vac; 3-phase; UL) rated power - Direct On Line (DOL) / FVNR (Full-Voltage Non-Rv.) - IP20 - equivalent to 1321418