  • Mfr # M2S125T3L
  • Zoro # G7166469
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
M
Amps
125A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Actuator
Toggle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M2S125T3L
Country of Origin
China
Dimensions
Frame Size
225A/Frame 2
Width
4.13 in
Depth
4.96 in
Height
7.17 in
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
M
Amps
125A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Max. AIR Rating
50kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Adjustable
Terminal Connection
Lugs
DC Voltage Rating
600V DC