  • Mfr # M3N225T2L
  • Zoro # G7032893
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
M
Amps
225A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Actuator
Toggle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M3N225T2L
Country of Origin
China
Dimensions
Frame Size
400A/Frame 3
Width
5.51 in
Depth
6.73 in
Height
13.8 in
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
M
Amps
225A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Max. AIR Rating
100kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Adjustable
Terminal Connection
Lugs
DC Voltage Rating
600V DC
Description
Mccb 225A,2P,Ul489 Lug/Load