  • Mfr # M4N600T3L
  • Zoro # G7166575
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
M
Amps
600A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Actuator
Toggle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M4N600T3L
Country of Origin
China
Dimensions
Frame Size
600A/Frame 4
Width
7.68 in
Depth
7.56 in
Height
12.32 in
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
M
Amps
600A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Max. AIR Rating
100kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Adjustable
Terminal Connection
Lugs
DC Voltage Rating
600V DC
Description
Mccb 600A,3P,Ul489 Lug/Load