  • Mfr # GENIUS10
  • Zoro # G3631736
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Use With Battery Type
AGM, Deep Cycle, EFB, Gel, Lead Acid, Lithium, Wet Cell
For Battery Voltage
6 V DC, 12 V DC
Cable Wire Gauge
14 AWG
Timer Style
Microprocessor Controlled
Power Cord Length
6 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GENIUS10
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Power Cord Length
6 ft
Cable Length
8.8 ft
Overall Height
7 1/16 in
Overall Depth
2 1/4 in
Overall Width
3 9/16 in
Details
Item
Battery Charger
For Use With Battery Type
For Battery Voltage
6 V DC, 12 V DC
Cable Wire Gauge
14 AWG
Timer Style
Microprocessor Controlled
Maintaining Current @ Voltage
10 A @ 12V, 10 A @ 6V
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Portable
Yes
Connector Type
Alligator Clip, Quick Disconnect to Ring
Charge Type
Auto On/Off
Maximum Operating Temperature
104 Degrees F
Automatic/Manual
Automatic
Charging Current @ Voltage
10 A @ 12V, 10 A @ 6V
Input Voltage
120 to 240V AC
Charger Style
Handheld Portable
Charger Function
Charging, Maintaining
Standards
BC, BFP, CE, CQC, ETL, FCC, Intertek, PSE
Includes
Integrated Eyelets, Interchangeable Connector Clamps
Description
Battery Charger, Charger Style Handheld Portable, For Use With Battery Type AGM, Deep Cycle, EFB, Gel, Lead Acid, Lithium, Wet Cell, Automatic/Manual Automatic, For Battery Voltage 6 V DC, 12 V DC, Charging Current @ Voltage 10 A @ 12V, 10 A @ 6V, Maintaining Current @ Voltage 10 A @ 12V, 10 A @ 6V, Cable Length 8.8 ft, Cable Wire Gauge 14 AWG, Charge Type Auto On/Off, Charger Function Charging, Maintaining, Connector Type Alligator Clip, Quick Disconnect to Ring