  • Mfr # F105310PM10
  • Zoro # G7535379
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Carbon Monoxide, Hydrogen Sulfide, Oxygen, Pentane
Cylinder Capacity
29 L
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Dia.
2 7/8 in
Cylinder Height
11.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
F105310PM10
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
2 7/8 in
Cylinder Height
11.5 in
Connection Size
C-10
Cylinder Diameter
2.88 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Cylinder Capacity
29 L
Gas Mixture
Carbon Monoxide 35 ppm, Hydrogen Sulfide 10 ppm, Oxygen 18%, Pentane (10% LEL)
Max. Pressure
500 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Aluminum
Accuracy
+/-10%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
Multi-Gas Monitors
Gas Type
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Product Type
Calibration Gas
Container Type
Cylinder
Outlet Connection Type
C-10
Description
Calibration Gas, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 29 L, Cylinder Diameter 2.88 in, Cylinder Height 11.5 in, For Use With Multi-Gas Monitors, Gas Mixture Carbon Monoxide 35 ppm, Hydrogen Sulfide 10 ppm, Oxygen 18 Percent, Pentane (10 Percent LEL), Gas Type Carbon Monoxide, Hydrogen Sulfide, Oxygen, Pentane, Product Type Calibration Gas, Accuracy +/-10 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum, Outlet Connection Type C-10