  • Mfr # J3159500PN
  • Zoro # G7527645
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Nitrogen, R134A
Cylinder Capacity
103 L
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Dia.
3 1/4 in
Cylinder Height
13.67 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
J3159500PN
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
3 1/4 in
Cylinder Height
13.67 in
Connection Size
C-10
Cylinder Diameter
3.25 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Nitrogen, R134A
Cylinder Capacity
103 L
Gas Mixture
Refrigerant R-134A 500 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-2%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
Gas Calibration Equipments
Gas Type
Refrigerant R-134A
Container Type
Cylinder
Product Type
Calibration Gas
Outlet Connection Type
C-10
Operating Pressure - Maximum
1,000 psi
Description
Calibration Gas, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.25 in, Cylinder Height 13.67 in, For Use With Gas Calibration Equipments, Gas Mixture Refrigerant R-134A 500 ppm, Gas Type Refrigerant R-134A, Product Type Calibration Gas, Accuracy +/-2 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Type C-10, Operating Pressure - Maximum 1,000 psi