  • Mfr # D6011-36DMY x BSP
  • Zoro # G000948149
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Closer Series
Norton 6000
Closer Type
Non-Hold Open
Color
Black
Finish
Suede
Hand Orientation
Non-Handed
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
D6011-36DMY x BSP
Country of Origin
United States
Dimensions
Housing Depth
4 3/4 in
Housing Height
5 3/16 in
Housing Length
36 in
Length Between Mounting Holes
25 in
Exterior Door Width - Maximum
48 in
Details
Item
Door Operator
Closer Series
Norton 6000
Closer Type
Non-Hold Open
Color
Black
Finish
Suede
Hand Orientation
Non-Handed
Hydraulic/Pneumatic
Hydraulic
Automatic/Manual
Automatic/Manual
Max. Door Opening
110 Degrees
Power Source
Electrical
Features
1.3 A Onboard Power Supply, LCD Screen