  • Mfr # 810-L/H-1-1-2-25-060-6
  • Zoro # G808661066
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
IP Rating
IP67
Output
4 to 20 mA
Electrical Connection
M12 x 1 (4-Pin)
Temp. Accuracy
+/-0.8°F
Process Connection
1/4" NPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
810-L/H-1-1-2-25-060-6
Country of Origin
Germany
Dimensions
Sensor Length
6 in
Dia.
6 mm
Details
Item
Compact Temperature Transmitter
IP Rating
IP67
Output
4 to 20 mA
Electrical Connection
M12 x 1 (4-Pin)
Temp. Accuracy
+/-0.8°F
Process Connection
1/4" NPT
Standards
Voltage Range
10 to 30V DC
Ambient Temp. Range
-40 to 185°F
Description/Special Features
Reverse Polarity, Over-Voltage and Short Circuit Protection; Burnout Protected From 3.3 to 23 mA
Use
Mobile Hydraulics, Automotive, Heat Exchangers, HVAC, Transportation, Refrigeration Controls
Construction
316 Stainless Steel
Probe Temp. Measuring Element
PT1000 Class A
Sensor Measurement Temp. Range
-40 to 185°F
Inch/Metric
Inch
Seal Material
316 Stainless Steel
Series
810
Connection Type
MNPT
Standard Temperature Ranges
-22 to 302°F
Pressure Rating
3915 psi
Description
810 Series Compact Temperature Transmitter, L/H DegF Temperature Range, 4-20 mA Output, 1/4 NPT Process Connection, M12 x 1 4-Pin, 2.5 in Stem, 6 mm Diameter. Proven PT1000 platinum resistance sensor provides reliability, stability and unbeatable performance. Standard temperature ranges from -22 DegF to 302 DegF -30 DegC to 150 DegC. 4 mA to 20 mA transmitter included.