  • Mfr # 200H-3-45-125/600-4
  • Zoro # G308571605
Electrical Connection
Spade Terminals
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
200H-3-45-125/600-4
Electrical Connection
Spade Terminals
Max. Pressure
Dynamic: 7500 psi; Static: 9000 psi
IP Rating
IP00
Description
200 Series Mechanical Compact Pressure Switch, Zinc-Nickel Plated Steel Wetted Materials, BUNA-N Diaphragm, 1 SPDT, NO / NC, 1/8 in. NPT Male, 500 psig to 2,500 psig 9,000 psig, Deutsch 3-Pin Male DT04-3P. Switch adjustment ranges from vacuum through 6,00 psig depending on model. 200V & 200L: Standard Brass with NBR diaphragm wetted parts, 200H: Standard Zinc-nickel with NBR diaphragm wetted parts. SPST or SPDT snap-action switch with solid Silver contacts. CE compliant to suppress Radio Frequency Interference RFI, Electromagnetic Interference EMI and Electrostatic Discharge ESD. RoHS compliant.