  • Mfr # 572SC018BL
  • Zoro # G2140697
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Black
Overall Length
18 in
Overall Width
18 in
Material
Nitrile Rubber
Thickness
3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
572SC018BL
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Overall Length
18 in
Overall Width
18 in
Thickness
3/4 in
Mat Width
18 in
Mat Length
18 in
Mat Thickness
Length
18"
Width
18 in
Details
Item
Interlocking Antifatigue Mat Tile
Color
Black
Material
Nitrile Rubber
Surface Design
Diamond Plate
Mat Product Type
Anti-Slip Surface
Yes
Backing Material
Antifatigue Material
Yes
Matting Series Compatibility
De-Flex Family Mats
Interlocking Mat Edges
(4) Interlocking
Male/Female
Male/Female
Mat Color
Mat Section
Center Section
Mat Electrical Resistance
Electrical Properties Not Tested
Matting Series Compatability
None
Welding Safe
No
Antimicrobial
No
Mat Shape
Square
Backing Characteristics
MVSS 302 Rating
No Rating
Autoclavable
NFSI High Traction Certified
Durometer Rating
73
Edge Style
Straight
Number of Border Stripes
0
Number of Interlocking Sides
4
X-Ray Detectable
Anti-Slip Backing
FDA Compliance
Resistance Properties
Chemical-Resistant, Grease-Resistant, Oil-Resistant, Slip-Resistant, Wear-Resistant
Metal Detectable
Interlocking Side Configuration
All Sides
NSF/ANSI 52
FS209E Class
Edge Gender
Male/Female All Sides
Series
570 De-Flex(R) Niru(R)
Connection Style
Peg and Hole
Number of Tiles
8
USDA Certified
Washdown Safe
Non-Interlocking Edge Style
Straight
Reversible
DOC FF1-70 Rating
Compression Deflection
@ 25%/sq. in. 196.4in@ 50%/sq. in. n/a
Thermally Insulating
Critical Radiant Flux Class Rating
Class 1
Surface Material
Description
Interlocking Antifatigue Mat Tile, Anti-Slip Surface Yes, Anti-Slip Backing Yes, Number of Tiles 8, Washdown Safe Yes, X-Ray Detectable No, Width 18 in, Welding Safe No, Thermally Insulating Yes, USDA Certified No, Thickness 3/4 in, Surface Texture Raised Pattern, Surface Material Nitrile Rubber, Series 570 De-Flex(R) Niru(R), Surface Design Diamond Plate, Number of Interlocking Sides 4, Reversible No