  • Mfr # TWHS-1000
  • Zoro # G1646333
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Type
Thin Wall
Shrink Tubing I.D. Before Shrinking
1 in
Shrink Tubing I.D. After Shrinking
0.5 in
Material
Polyolefin
Temp. Range
125°C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TWHS-1000
Country of Origin
China
Dimensions
Length
100 in
Details
Item
Heat Shrink Tube
Wall Type
Thin Wall
1 in
0.5 in
Material
Polyolefin
Temp. Range
125°C
Environmental Conditions
Shape
Round
Standard
UL Recognized to Standard 224
Voltage Rating
600 V