  • Mfr # 6202LLB/16C3/L627
  • Zoro # G3458777
/ea
Key Features
Single Row/Double Row
Single Row
Bearing Type
Sealed
Bore Dia.
16 mm
Cage Material
Steel
Seal/Shield Type
Double Sealed
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
6202LLB/16C3/L627
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Bore Dia.
16 mm
Outside Dia.
35 mm
Width
11 mm
Outside Diameter
35 mm
Bore Diameter
16 mm
Outer Ring Width
11 mm
Details
Item
Radial Ball Bearing
Single Row/Double Row
Single Row
Bearing Type
Sealed
Cage Material
Steel
Seal/Shield Type
Double Sealed
Seal Material
Rubber
Static Load Capacity
805 lb
Lubrication
SRI#2 Grease
Industry Number
3VX630
Temp. Range
-20 Degrees to 250 Degrees F
Dynamic Load Capacity
1,740 lb
Ball Material
Alloy Steel
Number of Rows
One
Ring Material
Alloy Steel
System of Measurement
Metric
Seal Type
Non-Contact
Maximum Temperature
120 Degrees C
Finish
Chrome Plated
Closure
Retaining Ring Groove
No
Lubricant Material
SRI 2
Minimum Temperature
-40 Degrees C
Maximum Speed
19,000 RPM
Bearing Industry Number
6202/16
ISO Rating
Class 0
Dynamic Radial Load Capacity
8,600 N
Cage Type
Pressed
Includes Retaining Ring
No
Static Radial Load Capacity
3,600 N
Type
Description
Radial Ball Bearing, Bearing Industry Number 6202/16, Bore Diameter 16 mm, Closure Double Sealed, Outer Ring Width 11 mm, Outside Diameter 35 mm, Ring Material Alloy Steel, Seal Type Non-Contact, System of Measurement Metric, Cage Material Steel, Ball Material Alloy Steel, Cage Type Pressed, Dynamic Radial Load Capacity 8,600 N, Finish Chrome Plated, Includes Retaining Ring No, ISO Rating Class 0, Lubricant Material SRI 2