  • Zoro # G421673873
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
F1809
Zoro #
G421673873
UPC #
Country of Origin
United States
Description
Under Floor Electric Heating System, For Use With Flooring Type Stone, Tile, Overall Length 72 in, Overall Width 36 in, Voltage 120V AC, Wattage Output per Square Foot 18 W, Wattage Output 216 W, Amperage 1.8 A, Control Type Thermostat, Cold Lead 2-Wire 18 AWG Plus Ground Braid, Heating Cable Ground Wire Yes, Heating Cable Shielding Material Fabric, Heating Cable Wire Gauge 18 AWG, Heating Area 6 sq ft, Heating Capacity 51 BtuH, Manufacturers Warranty Length 25 yr