  • Mfr # 031SA4412000030
  • Zoro # G710087794
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Body Style
Base-Mounted
Series
Mark 3
Voltage
110 to 120V AC
Valve Actuator / Return
Solenoid / Spring
Pilot Pressure
20 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
031SA4412000030
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
1 21/32 in
Overall Width
1 3/8 in
Pilot Port Size
1/8" NPTF
Overall Length
4 7/8 in
Pilot Port Connection Size
1/8 in
Inlet Port Connection Size
1/8 in
Exhaust Port Connection Size
Details
Item
Solenoid Air Control Valve
Body Style
Base-Mounted
Series
Mark 3
Voltage
110 to 120V AC
Valve Actuator / Return
Solenoid / Spring
Pilot Pressure
20 psi
Power Consumption
4 W
Coefficient of Volume
0.35
Body Material
Die Cast Zinc
Override
Non-Locking
Electrical Connections
Hardwired
Valve Ways and Positions
4-Way/2-Position
Number of Positions
Two-Position
Shifting Technology
Direct
Ambient Temp. Range
-10 Degrees to 115 Degrees F; -10 Degrees to 200 Degrees F
NEMA Classification
NEMA 4
Max. CFM - Valves
16.21 scfm
Number of Ways
Four-Way
Standards
CSA Certified, UL Listed
Operational Pressure Range
28" Hg. Vacuum to 150 psig
Valve Vacuum Range
28" Hg. Vacuum to 150 psig
Pilot Port Connection Gender
Female
Number of Ports
5
Actuator Type
Single Solenoid
Application
Bottling, High Cycle-Rate Machines, Pressing, Stamping, Tire Manufacturing
Includes Solenoid Coil
Solenoid Coil Included
Inlet Port Connection Type
NPT
NEMA Rating
4
Operating Temperature - Maximum
115 Degrees F
Inlet Port Connection Gender
Female
Coefficient of Volume (Cv)
0.35
Operating Pressure - Minimum
14 psi
Body Features
Single
Return Action
Spring Return
Vacuum Rating
Vacuum Operable
Exhaust Port Connection Gender
Electrical Connection Type
Plug-In
Operating Pressure - Maximum
150 psi
Duty Cycle
Continuous
Operating Temperature - Minimum
-10 Degrees F
For Media
Air, Inert Gas
Flow Rate - Maximum
16.21 cfm
Exhaust Port Connection Type
NPT
Includes Mounting Hardware
Hardware Included
Product Type
Solenoid Air Control Valve
Pilot Port Connection Type
Spool Material
Stainless Steel
Valve Type
Spool
Description
Solenoid Air Control Valve, Valve Ways and Positions 4-Way/2-Position, Voltage 110 to 120V AC, Center Position Not Applicable, Valve Actuator / Return Solenoid / Spring, ISO Class Not Applicable, Max. CFM - Valves 16.21 scfm, Operational Pressure Range 28 In. Hg. Vacuum to 150 psig, NEMA Classification NEMA 4, Valve Vacuum Range 28 In. Hg. Vacuum to 150 psig, Body Style Base-Mounted, Pilot Port Size 1/8 In. NPTF, Pilot Pressure 20 psi, Coefficient of Volume 0.35, Hardwired Electrical Connections