  • Mfr # A36X1E2810
  • Zoro # G5816257
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nominal Width
28-1/4 in
Nominal Height
36 in
Nominal Depth
10 in
NEMA Enclosure Rating
12
Enclosure Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A36X1E2810
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Nominal Width
28-1/4 in
Nominal Height
36 in
Nominal Depth
10 in
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
12
Enclosure Material
Steel
Closure Method
2 Point latch with Padlocking
Cover Closure Type
Hinged
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Gray
Finish
Polyester Powder
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
IP Rating
IP55
Features
12 Indoor, dust-resistant
Standards
UL 508A Listed; Type 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No. 94; Type 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 12; IEC 60529, IP55