  • Mfr # A48X5E19618
  • Zoro # G5821419
/ea
Key Features
Nominal Width
196-1/4 in
Nominal Height
48 in
Nominal Depth
18 in
NEMA Enclosure Rating
12
Enclosure Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A48X5E19618
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Width
196-1/4 in
Nominal Height
48 in
Nominal Depth
18 in
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
12
Enclosure Material
Steel
Closure Method
3 Point Latch with Padlocking
Cover Closure Type
Hinged
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Gray
Finish
Polyester Powder
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
IP Rating
IP55
Features
12 Indoor, dust-resistant
Standards
UL 508A Listed; Type 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No. 94; Type 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 12; IEC 60529, IP55