  • Mfr # A60X1E4024
  • Zoro # G5821595
/ea
See details
Key Features
Nominal Width
40-1/4 in
Nominal Height
60 in
Nominal Depth
24 in
NEMA Enclosure Rating
12
Enclosure Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A60X1E4024
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Nominal Width
40-1/4 in
Nominal Height
60 in
Nominal Depth
24 in
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
12
Enclosure Material
Steel
Closure Method
3 Point Latch with Padlocking
Cover Closure Type
Hinged
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Gray
Finish
Polyester Powder
Mounting
Freestanding
Cover Style
Solid
Features
12 Indoor, dust-resistant
IP Rating
IP55
Standards
UL 508A Listed; Type 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No. 94; Type 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 12; IEC 60529, IP55