  • Mfr # ASG10X8X4
  • Zoro # G7575811
/ea
Key Features
Nominal Width
8 in
Nominal Height
10 in
Nominal Depth
4 in
NEMA Enclosure Rating
1
Enclosure Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ASG10X8X4
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Nominal Width
8 in
Nominal Height
10 in
Nominal Depth
4 in
Body Material Thickness
16 ga
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
1
Enclosure Material
Steel
Closure Method
Captive Screws
Cover Closure Type
Screw On
Knockouts
Yes
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Gray
Finish
Galvanized
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
Standards
cUL Listed per CSA C22.2 No 40, File No E27525, IEC 60529, NEMA/EEMAC Type 1, UL 50, 50E Listed
Series
A90P1
Enclosure Cover Features
Screw Latch
Metal Gauge
12/14/16 ga
Features
Mounting Holes
IP Rating
IP30
Weight
5.3
Cover Screw Quantity
4
Environment - MERCH
Indoor
Includes Knockouts
Knockouts Included
Description
Enclosure NEMA Rating 1, Material of Enclosure Carbon Steel, 8 in, Screw On Enclosure Cover Type, Solid / Clear Cover Solid, Closure Method Screws, Finish Galvanized, Color Gray, Depth 4 in, Enclosure Cover Features Screw Latch, Features Mounting Holes, Height 10 in, IP Rating IP30, Metal Gauge 12/14/16 ga, Wall Mounting, Series A90P1, Standards cUL Listed per CSA C22.2 No 40, File No E27525, IEC 60529, NEMA/EEMAC Type 1, UL 50, 50E Listed, Width 8 in