  • Mfr # ASE16X12X4
  • Zoro # G8753297
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nominal Width
12 in
Nominal Height
16 in
Nominal Depth
4 in
NEMA Enclosure Rating
1
Enclosure Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ASE16X12X4
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Nominal Width
12 in
Nominal Height
16 in
Nominal Depth
4 in
Body Material Thickness
16 ga
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
1
Enclosure Material
Steel
Closure Method
Captive Screws
Cover Closure Type
Screw On
Knockouts
Yes
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Gray
Finish
Polyester Powder
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
Series
A90P1
Features
Mounting Holes
Standards
cUL Listed per CSA C22.2 No 40, File No E27525, IEC 60529, NEMA/EEMAC Type 1, UL 50, 50E Listed
IP Rating
IP30
Metal Gauge
12/14/16 ga
Enclosure Cover Features
Screw Latch
Weight
10.5
Cover Screw Quantity
4
Environment - MERCH
Indoor
Includes Knockouts
Knockouts Included
Description
Enclosure NEMA Rating 1, Material of Enclosure Carbon Steel, 12 in, Screw On Enclosure Cover Type, Solid / Clear Cover Solid, Closure Method Screws, Finish Powder Coated, Color Gray, Depth 4 in, Enclosure Cover Features Screw Latch, Features Mounting Holes, Height 16 in, IP Rating IP30, Metal Gauge 12/14/16 ga, Wall Mounting, Series A90P1, Standards cUL Listed per CSA C22.2 No 40, File No E27525, IEC 60529, NEMA/EEMAC Type 1, UL 50, 50E Listed, Width 12 in