  • Mfr # ASE24X18X6
  • Zoro # G8753342
Key Features
Nominal Width
18 in
Nominal Height
24 in
Nominal Depth
6 in
NEMA Enclosure Rating
1
Enclosure Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ASE24X18X6
Dimensions
Nominal Width
18 in
Nominal Height
24 in
Nominal Depth
6 in
Body Material Thickness
16 ga
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
1
Enclosure Material
Steel
Closure Method
Captive Screws
Cover Closure Type
Screw On
Knockouts
Yes
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Gray
Finish
Polyester Powder
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
Features
Mounting Holes
Standards
cUL Listed per CSA C22.2 No 40, File No E27525, IEC 60529, NEMA/EEMAC Type 1, UL 50, 50E Listed
Series
A90P1
Metal Gauge
12/14/16 ga
IP Rating
IP30
Enclosure Cover Features
Screw Latch
Weight
24.8
Cover Screw Quantity
4
Includes Knockouts
Knockouts Included
Environment - MERCH
Indoor
Description
Enclosure NEMA Rating 1, Material of Enclosure Carbon Steel, 18 in, Screw On Enclosure Cover Type, Solid / Clear Cover Solid, Closure Method Screws, Finish Powder Coated, Color Gray, Depth 6 in, Enclosure Cover Features Screw Latch, Features Mounting Holes, Height 24 in, IP Rating IP30, Metal Gauge 12/14/16 ga, Wall Mounting, Series A90P1, Standards cUL Listed per CSA C22.2 No 40, File No E27525, IEC 60529, NEMA/EEMAC Type 1, UL 50, 50E Listed, Width 18 in