  • Mfr # A24HS2108LP
  • Zoro # G6780543
Key Features
Nominal Width
21.38 in
Nominal Height
24 in
Nominal Depth
8 in
NEMA Enclosure Rating
4
Enclosure Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A24HS2108LP
Dimensions
Nominal Width
21.38 in
Nominal Height
24 in
Nominal Depth
8 in
Data Pocket Size
6.00 x 6.00 in / 152 x 152 mm
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
4
Enclosure Material
Steel
Closure Method
Clamps
Cover Closure Type
Hinged
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Finish
Polyester Powder
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
Features
4 Watertight
Standards
UL 508A Listed; Type 4, 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No. 94; Type 4, 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3, 4, 12, 13; CSA File No. 42186: Type 4, 12; IEC 60529, IP66