  • Mfr # A36H4812WFSSLP3PT
  • Zoro # G5826854
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel 304
Finish
Brushed #4
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A48P36G, A48P36
Width
48 in
Height
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A36H4812WFSSLP3PT
Dimensions
Width
48 in
Height
36 in
Size
36 x 48 x 12 in
Depth
12 in
Thickness
14 ga / 2 mm
Panel Size
45.00 x 33.00 in / 1143 x 838 mm
Details
Item
Continuous Hinge Two-Door with 3-Point L
Material
Stainless Steel 304
Finish
Brushed #4
For Use With
NEMA Enclosure Type
3R, 4X, 12
Gauge
12 ga, 14 ga
Color
Unpainted
Features
Watertight, Corrosion-Resistant
Weight
148 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 3R, 4, 4X, 12; File Number E61997; NEMA Type 3, 3R, 4, 4X, 12, 13; IEC 60529, IP66; Meets NEMA Type 3RX requirements