  • Mfr # A48H4812WFSSLP3PT
  • Zoro # G5826924
/ea
See details
Key Features
Material
Stainless Steel 304
Finish
Brushed #4
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A48P48G, A48P48
Gauge
10 ga, 14 ga
Width
48 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A48H4812WFSSLP3PT
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
48 in
Depth
12 in
Size
48 x 48 x 12 in
Height
48 in
Thickness
14 ga / 2 mm
Panel Size
44.00 x 44.00 in / 1118 x 1118 mm
Details
Item
Continuous Hinge Two-Door with 3-Point L
Material
Stainless Steel 304
Finish
Brushed #4
For Use With
Gauge
10 ga, 14 ga
Color
Unpainted
Features
Watertight, Corrosion-Resistant
NEMA Enclosure Type
3R, 4X, 12
Weight
197 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 3R, 4, 4X, 12; File Number E61997; NEMA Type 3, 3R, 4, 4X, 12, 13; IEC 60529, IP66; Meets NEMA Type 3RX requirements