  • Mfr # A20H1610SS6LP
  • Zoro # G5860953
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel 316L
Finish
Brushed #4
For Use With
Depth
10 in
Size
20 x 16 x 10 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A20H1610SS6LP
Country of Origin
United States
Dimensions
Depth
10 in
Size
20 x 16 x 10 in
Height
20 in
Width
16 in
Thickness
14 ga / 1.98 mm
Panel Size
17.00 x 13.00 in / 432 x 330 mm
Details
Item
Continuous Hinge,w/Clamps,Type 4X,2
Material
Stainless Steel 316L
Finish
Brushed #4
For Use With
Features
Small Data Pocket, Watertight, Corrosion-Resistant
Color
Unpainted
Gauge
14 ga
NEMA Enclosure Type
3R, 4X, 12
Weight
36.30 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3, 3R, 4, 4X, 12, 13; CSA File No. 42186: Type 4, 4X, 12; IEC 60529, IP66; Meets NEMA Type 3RX requirements