  • Mfr # A24H2006SS6LP
  • Zoro # G5860865
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel 316L
Finish
Brushed #4
For Use With
Gauge
14 ga
NEMA Enclosure Type
3R, 4X, 12
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A24H2006SS6LP
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
24 x 20 x 6 in
Depth
6 in
Width
20 in
Height
24 in
Thickness
14 ga / 1.98 mm
Panel Size
21.00 x 17.00 in / 533 x 432 mm
Details
Item
Continuous Hinge,w/Clamps,Type 4X,2
Material
Stainless Steel 316L
Finish
Brushed #4
For Use With
Gauge
14 ga
NEMA Enclosure Type
3R, 4X, 12
Color
Unpainted
Features
Small Data Pocket, Watertight, Corrosion-Resistant
Weight
41 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3, 3R, 4, 4X, 12, 13; CSA File No. 42186: Type 4, 4X, 12; IEC 60529, IP66; Meets NEMA Type 3RX requirements