  • Mfr # A60H3616SS6LP
  • Zoro # G5861057
Material
Stainless Steel 316L
Finish
Brushed #4
For Use With
Color
Unpainted
NEMA Enclosure Type
3R, 4X, 12
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A60H3616SS6LP
Width
36 in
Size
60 x 36 x 16 in
Height
60 in
Depth
16 in
Thickness
14 ga / 1.98 mm
Panel Size
57.00 x 33.00 in / 1448 x 838 mm
Details
Item
Continuous Hinge,w/Clamps,Type 4X,6
Material
Stainless Steel 316L
Finish
Brushed #4
For Use With
Color
Unpainted
NEMA Enclosure Type
3R, 4X, 12
Features
Large Data Pocket, Watertight, corrosion-resistant
Gauge
14 ga
Weight
176 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3, 3R, 4, 4X, 12, 13; CSA File No. 42186: Type 4, 4X, 12; IEC 60529, IP66; Meets NEMA Type 3RX requirements