  • Mfr # A24H2010SS6LP3PT
  • Zoro # G5825479
Material
Stainless Steel 316L
Finish
Brushed #4
For Use With
Features
Small Data Pocket, Watertight, Corrosion-Resistant
Color
Unpainted
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A24H2010SS6LP3PT
Width
20 in
Height
24 in
Depth
10 in
Size
24 x 20 x 10 in
Thickness
14 ga / 2 mm
Panel Size
21.00 x 17.00 in / 533 x 432 mm
Details
Item
Continuous Hinge with 3-Point Latch,Typ
Material
Stainless Steel 316L
Finish
Brushed #4
For Use With
Features
Color
Unpainted
NEMA Enclosure Type
3R, 4X, 12
Weight
50.30 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3R, 4, 4X, 12, 13; IEC 60529, IP66 Meets NEMA Type 3RX requirements