  • Mfr # A36H30CLP3PT
  • Zoro # G5866623
/ea
See details
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A36P30G, A36P30
Depth
10 in
NEMA Enclosure Type
4, 12
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A36H30CLP3PT
Country of Origin
United States
Dimensions
Depth
10 in
Height
36 in
Size
36 x 30 x 10 in
Width
30 in
Thickness
14 ga / 1.9 mm
Panel Size
33.00 x 27.00 in / 838 x 686 mm
Details
Item
Continuous Hinge with 3-Point Latch,Typ
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
NEMA Enclosure Type
4, 12
Gauge
14 ga
Features
Large Data Pocket, Dust-Resistant
Color
Gray
Application
Indoor
Weight
1 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 4, 12, 13; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No. 94; Type 4, 12, 13; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3, 4, 12, and 13; CSA, File No. 42186: Type 4 and 12; IEC 60529, IP66