  • Mfr # A42H3010SSLP3PT
  • Zoro # G5840443
/ea
See details
Key Features
Material
Stainless Steel 304
Finish
Brushed #4
For Use With
Color
Unpainted
Size
42 x 30 x 10 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A42H3010SSLP3PT
Dimensions
Size
42 x 30 x 10 in
Width
30 in
Height
42 in
Depth
10 in
Thickness
14 ga / 2 mm
Panel Size
39.00 x 27.00 in / 991 x 686 mm
Details
Item
Continuous Hinge with 3-Point Latch,Typ
Material
Stainless Steel 304
Finish
Brushed #4
For Use With
Color
Unpainted
NEMA Enclosure Type
3R, 4X, 12
Gauge
14 ga
Features
Large Data Pocket, Watertight, corrosion-resistant
Weight
100 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3R, 4, 4X, 12, 13; IEC 60529, IP66 Meets NEMA Type 3RX requirements