  • Mfr # A48H3610SS6LP3PT
  • Zoro # G5825427
Material
Stainless Steel 316L
Depth
10 in
Height
48 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A48H3610SS6LP3PT
Depth
10 in
Height
48 in
Width
36 in
Size
48 x 36 x 10 in
Thickness
14 ga / 2 mm
Panel Size
45.00 x 33.00 in / 1143 x 838 mm
Details
Item
Continuous Hinge with 3-Point Latch,Typ
Material
Stainless Steel 316L
14 ga
Weight
131 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3R, 4, 4X, 12, 13; IEC 60529, IP66 Meets NEMA Type 3RX requirements