  • Mfr # A60H3612SS6LP3PT
  • Zoro # G5825488
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel 316L
Finish
Brushed #4
For Use With
Gauge
14 ga
Width
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A60H3612SS6LP3PT
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
36 in
Height
60 in
Size
60 x 36 x 12 in
Depth
12 in
Thickness
14 ga / 2 mm
Panel Size
57.00 x 33.00 in / 1448 x 838 mm
Details
Item
Continuous Hinge with 3-Point Latch,Typ
Material
Stainless Steel 316L
Finish
Brushed #4
For Use With
Gauge
14 ga
NEMA Enclosure Type
3R, 4X, 12
Color
Unpainted
Features
Large Data Pocket, Watertight, corrosion-resistant
Weight
1 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3R, 4, 4X, 12, 13; IEC 60529, IP66 Meets NEMA Type 3RX requirements