  • Mfr # A60H36FLP3PT
  • Zoro # G5866693
/ea
See details
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A60P36G, A60P36
Width
36 in
Application
Indoor
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A60H36FLP3PT
Width
36 in
Height
60 in
Depth
16 in
Size
60 x 36 x 16 in
Thickness
14 ga / 1.9 mm
Panel Size
57.00 x 33.00 in / 1448 x 838 mm
Details
Item
Continuous Hinge with 3-Point Latch,Typ
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
Application
Indoor
Color
Gray
Features
Large Data Pocket, Dust-Resistant
NEMA Enclosure Type
4, 12
Gauge
14 ga
Weight
191 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 4, 12, 13; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No. 94; Type 4, 12, 13; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3, 4, 12, and 13; CSA, File No. 42186: Type 4 and 12; IEC 60529, IP66