  • Mfr # A60H36JLP3PT
  • Zoro # G5866858
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A60P36G, A60P36
Depth
24 in
Gauge
16 ga
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A60H36JLP3PT
Depth
24 in
Height
60 in
Width
36 in
Size
72 x 36 x 24 in
Thickness
16 ga / 1.52 mm
Panel Size
57.00 x 33.00 in / 1448 x 838 mm
Details
Item
Continuous Hinge with 3-Point Latch,Typ
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
Gauge
16 ga
Application
Indoor
Color
Gray
Features
Large Data Pocket, Dust-Resistant
NEMA Enclosure Type
4, 12
Standards
UL 508A Listed; Type 4, 12, 13; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No. 94; Type 4, 12, 13; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3, 4, 12, and 13; CSA, File No. 42186: Type 4 and 12; IEC 60529, IP66