  • Mfr # A20H16BLP3PT
  • Zoro # G6827355
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A20P16G, A20P16
Features
Small Data Pocket, Dust-Resistant
Size
20 x 16 x 8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A20H16BLP3PT
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
20 x 16 x 8 in
Height
20 in
Width
16 in
Depth
8 in
Thickness
14 ga / 1.9 mm
Panel Size
17.00 x 13.00 in / 432 x 330 mm
Details
Item
Continuous Hinge with 3-Point Latch,Typ
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
Features
Application
Indoor
Gauge
14 ga
Color
Gray
NEMA Enclosure Type
4, 12
Standards
UL 508A Listed; Type 4, 12, 13; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No. 94; Type 4, 12, 13; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3, 4, 12, and 13; CSA, File No. 42186: Type 4 and 12; IEC 60529, IP66