  • Mfr # A24H2406SS6LP
  • Zoro # G6815498
Material
Stainless Steel 316L
Finish
Brushed #4
For Use With
Height
24 in
NEMA Enclosure Type
3R, 4X, 12
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A24H2406SS6LP
Height
24 in
Width
24 in
Depth
6 in
Size
24 x 24 x 6 in
Thickness
14 ga / 1.98 mm
Panel Size
21.00 x 21.00 in / 533 x 533 mm
Details
Item
Continuous Hinge,w/Clamps,Type 4X,2
Material
Stainless Steel 316L
Finish
Brushed #4
For Use With
NEMA Enclosure Type
3R, 4X, 12
Features
Small Data Pocket, Watertight, Corrosion-Resistant
Color
Unpainted
Standards
UL 508A Listed; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3, 3R, 4, 4X, 12, 13; CSA File No. 42186: Type 4, 4X, 12; IEC 60529, IP66; Meets NEMA Type 3RX requirements