  • Mfr # A30H2408ALLP
  • Zoro # G5866553
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Finish
Brushed
For Use With
Width
24 in
Color
Unpainted
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A30H2408ALLP
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
24 in
Height
30 in
Size
30 x 24 x 8 in
Depth
8 in
Thickness
0.08 in / 2 mm
Data Pocket Size
12.00 x 12.00 in / 305 x 305 mm
Panel Size
27.00 x 21.00 in / 686 x 533 mm
Details
Item
Continuous Hinge with Clamps,Type 4X,3
Material
Aluminum
Finish
Brushed
For Use With
Color
Unpainted
Features
Watertight, Corrosion-Resistant
NEMA Enclosure Type
3R, 4X, 12
Weight
45.75 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3R, 4, 4X, 12, 13; CSA File No. 42186: Type 4, 4X, 12; IEC 60529, IP66; Meets NEMA Type 3RX requirements