  • Mfr # A36H2408ALLP
  • Zoro # G5866596
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Finish
Brushed
For Use With
Depth
8 in
Features
Watertight, Corrosion-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A36H2408ALLP
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth
8 in
Size
36 x 24 x 8 in
Width
24 in
Height
36 in
Thickness
0.08 in / 2 mm
Panel Size
33.00 x 21.00 in / 838 x 533 mm
Data Pocket Size
12.00 x 12.00 in / 305 x 305 mm
Details
Item
Continuous Hinge with Clamps,Type 4X,3
Material
Aluminum
Finish
Brushed
For Use With
Features
NEMA Enclosure Type
3R, 4X, 12
Color
Unpainted
Weight
33 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3R, 4, 4X, 12, 13; CSA File No. 42186: Type 4, 4X, 12; IEC 60529, IP66; Meets NEMA Type 3RX requirements