  • Mfr # A48H3610SSLP
  • Zoro # G5813859
Material
Stainless Steel 304
Height
48 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A48H3610SSLP
Height
48 in
Depth
10 in
Size
48 x 36 x 10 in
Width
36 in
Thickness
14 ga / 1.98 mm
Panel Size
45.00 x 33.00 in / 1143 x 838 mm
Details
Item
Continuous Hinge with Clamps,Type 4x,4
Material
Stainless Steel 304
Weight
126 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3, 3R, 4, 4X, 12, 13; CSA File No. 42186: Type 4, 4X, 12; IEC 60529, IP66; Meets NEMA Type 3RX requirements