  • Mfr # CTMB8003L
  • Zoro # G5826504
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
Color
Unpainted
Gauge
12 ga
Thickness
12 ga / 2.05 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CTMB8003L
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Thickness
12 ga / 2.05 mm
Details
Item
Ct Mounting Base,Steel
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
Color
Unpainted
Gauge
12 ga
Voltage
600V
Weight
35 lb
Standards
UL 414 Listed; File E240312
Connection
Lugs
Max Voltage AC
600 V
Service Type
3Ø4W
CT Provision Quantity
3
Wire Range Per Phase
Wire range per phase
Ampacity
800 A
AIC (Ampere Interrupting Capacity) Rating
50000 A