  • Mfr # A24AB2210LP
  • Zoro # G5874795
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nominal Width
21 in
Nominal Height
24 in
Nominal Depth
10 in
NEMA Enclosure Rating
NEMA 12
Enclosure Material
Mild Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A24AB2210LP
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Width
21 in
Nominal Height
24 in
Nominal Depth
10 in
Data Pocket Size
6.00 x 6.00 in / 152 x 152 mm
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
NEMA 12
Enclosure Material
Mild Steel
Cover Closure Type
Hinged
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Gray
Finish
Powder Coated
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
IP Rating
IP65
Features
12 Indoor, dust-resistant
Standards
UL 508A Listed; Type 12, 13; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No. 94; Type 12, 13; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 12, 13; CSA File No. 42186: Type 12; IEC 60529, IP65