  • Mfr # A48AB3812LP
  • Zoro # G5874856
/ea
Key Features
Nominal Width
38 in
Nominal Height
48 in
Nominal Depth
12 in
NEMA Enclosure Rating
NEMA 12
Enclosure Material
Mild Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A48AB3812LP
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Width
38 in
Nominal Height
48 in
Nominal Depth
12 in
Data Pocket Size
12.00 x 12.00 in / 305 x 305 mm
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
NEMA 12
Enclosure Material
Mild Steel
Cover Closure Type
Hinged
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Gray
Finish
Powder Coated
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
Standards
UL 508A Listed; Type 12, 13; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No. 94; Type 12, 13; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 12, 13; CSA File No. 42186: Type 12; IEC 60529, IP65