  • Mfr # A20N16ALP
  • Zoro # G8749797
Key Features
Nominal Width
16 in
Nominal Height
20 in
Nominal Depth
6.62 in
NEMA Enclosure Rating
1
Enclosure Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A20N16ALP
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Nominal Width
16 in
Nominal Height
20 in
Nominal Depth
6.62 in
Body Material Thickness
14 ga
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
1
Enclosure Material
Steel
Closure Method
Flush Latch
Cover Closure Type
Hinged
Knockouts
No
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Silver
Finish
Polyester Powder
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
Standards
Series
A1M
IP Rating
IP30
Features
Mounting Holes
Enclosure Cover Features
Slotted Flush Screw
Interior Panel
32FT12
Gasket
Neoprene
Metal Gauge
14/16 ga
Weight
21.2
Includes Knockouts
Knockouts Not Included
Compatible Panel Model Number
A20N16MP
Environment - MERCH
Indoor
Gasket Material
Neoprene
Description
Enclosure NEMA Rating 1, Material of Enclosure Carbon Steel, 16 in, Hinged Enclosure Cover Type, Solid / Clear Cover Solid, Closure Method 1/4-Turn Latch, Finish Powder Coated, Color Gray, Depth 6.62 in, Enclosure Cover Features Slotted Flush Screw, Features Mounting Holes, Neoprene Gasket, Height 20 in, Interior Panel 32FT12, IP Rating IP30, Metal Gauge 14/16 ga, Wall Mounting, Series A1M