  • Mfr # GSKTKITS375
  • Zoro # G6829498
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Silicone
Finish
Smooth Matte
Sub-Category
Door Accessories
Height
3/8 in
Length
20 ft / 6.1 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GSKTKITS375
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
3/8 in
Length
20 ft / 6.1 mm
Width
25 mm
Size
3/8 x 1 in
Thickness
0.375 in / 10 mm
Details
Item
Gasket Kit,0.375x1.00,Rubber
Material
Silicone
Finish
Smooth Matte
Sub-Category
Door Accessories
Color
Black
Standards
UL 508A Component Recognized; Type 4, 4x, 12; File No. E61997; cUL Component Recognized per CSA C22.2 No 94; File No. E61997; Suitable for field installation for door, cover and gland plate sealing on HOFFMAN enclosure models rated Types 4, 4X and 12.