  • Mfr # HF1016514
  • Zoro # G5876439
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Plastic
Finish
Smooth Matte
Color
Light Gray
Size
10.13 x 10.14 x 4.68 in
Width
10.14 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HF1016514
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
10.13 x 10.14 x 4.68 in
Width
10.14 in
Height
10.13 in
Depth
4.68 in
Details
Item
HF Side-Mount Filter Fans,Lt. Gray,ABS
Material
Plastic
Finish
Smooth Matte
Color
Light Gray
Voltage
100/115V AC
Weight
4.40 lb
Standards
Nominal Voltage
115 V
Voltage AC
100 V
Operating Temperature
14 - 131 °F / -10 to 55 °C
Airflow
103 ft³/min / 175 m³/h
Max Current
0.38 A