  • Mfr # A60R3612HCR
  • Zoro # G6804955
/ea
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A60P36AL, A60P36
Features
Weather-Resistant, Except Dust
Size
60 x 36 x 12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A60R3612HCR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Size
60 x 36 x 12 in
Depth
12 in
Height
60 in
Width
36 in
Overall Length
62 in
Door Thickness
14 ga / 1.9 mm
Panel Size
57.00 x 33.00 in / 1448 x 838 mm
Body Thickness
14 ga / 1.9 mm
Details
Item
Hinge-Cover,Medium,Type 3R,60.00x36.0
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
For Use With
Features
Weather-Resistant, Except Dust
NEMA Enclosure Type
3R
Gauge
Body: 14 ga, Door: 14 ga
Color
Gray
Standards
Weight
171 lb
Panel
A60P36
Aluminum Panel
A60P36AL
Protection Rating
NEMA Type 3R; IP32
Mounting
61.00 x 27.00 in / 1549 x 686 mm